Hegesztők/forrasztók minősítése
A minősítési folyamat
-
A minõsítés elõkészítését, bejelentését, személyi, tárgyi és dokumentálási feltételeinek biztosítását, valamint az varratvizsgálatok megszervezését az MHtE tanúsításával rendelkezõ minõsítési helyek végzik.
-
A minõsítésen való részvételnek a minõsítésre felkészítés nem feltétele.
-
A minősítés folyamata két részből áll: egy elméleti ismereteket felmérő tesztből és egy gyakorlati vizsgából.
-
A minõsítõ személy a minõsítés egységes követelmények alapján való lefolytatását, illetve eredményességét igazolja, míg a tanúsítványok, az igény szerinti beütõ fémbélyegzõk kiadását és nyilvántartását a Magyar Hegesztéstechnikai és Anyagvizsgálati Egyesülés végzi.
Egyéni jelentkezés az MHtE-nél
-
Az MHtE-nél tanúsításért folyamodó személynek a minõsítéshez jelentkezési lapon (MEU6_HT-01 nyomtatvány) kell bejelentkezni. A minõsítést szervezõ továbbítja a jelentkezést a minõsítési helynek.
-
A tanúsítás elõfeltételeinek való megfelelés ellenõrzése és a megfelelõség megállapítása után a jelentkezõvel írásban közli a minõsítésre való jogosultságot, a jelentkezés elfogadását, illetve teendõit, valamint az igényelt minõsítési eljárásnak megfelelõ gyakorlati próbadarabok és hegesztõ-, illetve forraszanyagok, a WPS, illetve a BPS jellemzõit, a próbadarabok hegesztésére és vizsgálatára vonatkozó elõírásokat, továbbá az elméleti követelményeket, valamint a minõsítés és tanúsítás várható idõpontját és MHtE által számlázott díjat.
-
A vizsgán való részvétel feltételei:
- betöltött 18. életév,
- 2 éves szakmai gyakorlatot igazoló munkáltatói igazolás fém- vagy mûanyagipari szakterületen
- a vizsgahelyen felvett munka és tûzvédelmi (fémhegesztéskor) oktatáson való részvétel,
- egészségügyi alkalmasság orvosi igazolása.
Jelenkezési dokumentációk:Minősítésre jelentkezés MHtE vizsgabázison keresztülAz hegesztők minősítésére való jelentkezés az MHtE vizsgabázisain keresztül is lehetséges. A bázisok jellemzően képzést, vizsgára felkészítést, gyakorlási lehetőséget is adnak az érdeklődőknek. A vizsgabázisokon jelentkezett hegesztők minősítését a vizsgabázis intézi az MHtE megkeresésével.Javasoljuk, keresse fel az Önnek szimpatikus hegesztő bázist a bal oldali menüben található listából (Hegesztő bázisok).Költségek: a felkészítés és a bázison történő vizsgáztatás költségéről érdeklődjön a vizsgabázison.Hegesztők minősítésére vonatkozó szabályzatokA hegesztők tanúsítási eljárására az MHtE a hatályos előírásoknak megfelelően szabályzatokat hozott létre.A hegesztett szerkezeteket gyártó üzemek alkalmasságát meghatározó tárgyi, személyi és szervezeti feltételek között igen lényeges a hegesztést végrehajtó személyzet, a hegesztõk, forrasztók megfelelõ felkészültsége és szakismerete.
A hegesztéssel kapcsolatos munkák minõsége függ a hegesztõ, forrasztó kézügyességétõl. Éppen ezért rendkívül lényeges tényezõ valamely hegesztett termék minõségbiztosításában az a képesség, ahogyan a hegesztõ szóban, vagy írásban megadott utasításokat képes követni és ugyan ilyen lényeges a szakmai képességének vizsgálata.
Az e szabvány szerinti szakmai képesség vizsgálata függ a hegesztés módszereitõl. Az egységes szabályokat és vizsgálati feltételeket be kell tartani és a szabványos próbadarabokat kell alkalmazni.
A szabvány olyan ömlesztõhegesztési eljárásokkal foglalkozik, ahol a hegesztõ szaktudása, gyakorlottsága jelentõsen befolyásolhatja a hegesztett kötés minõségét, amelyeket kézi vagy részben gépesített hegesztésnek neveznek. Nem tartoznak ide a teljesen gépesített és a teljesen automatizált eljárások.
Magyarországon az iskolarendszeren kívüli szakmai oktatást, képesítést és minõsítést rendeletben* szabályozták, így a szabvány alkalmazásakor figyelembe kell venni annak elõírásait is. A hazai gyakorlatnak megfelelõen - bár az EN szabvány nem teszi kötelezõvé - a hegesztõknek elméleti vizsgán kell bizonyítaniuk megfelelõ szakmai felkészültségüket.
A hegesztõk, forrasztók minõsítési és tanúsítási rendjét az MHtE MEU 6 jelû eljárási utasítás szabályozza.
A minõsítési folyamat
- A minõsítés elõkészítését, bejelentését, személyi, tárgyi és dokumentálási feltételeinek biztosítását, valamint az varratvizsgálatok megszervezését az MHtE tanúsításával rendelkezõ minõsítési helyek végzik.
- A minõsítésen való részvételnek a minõsítésre felkészítés nem feltétele.
- A minõsítõ személy a minõsítés egységes követelmények alapján való lefolytatását, illetve eredményességét igazolja, míg a tanúsítványok, az igény szerinti beütõ fémbélyegzõk kiadását és nyilvántartását a Magyar Hegesztéstechnikai és Anyagvizsgálati Egyesülés végzi.
Egyéni jelentkezés az MHtE-nél
- Az MHtE-nél tanúsításért folyamodó személynek a minõsítéshez jelentkezési lapon MEU6_HT-01 nyomtatványon kell bejelentkezni. A minõsítést szervezõ továbbítja a jelentkezést a minõsítési helynek.
- A tanúsítás elõfeltételeinek való megfelelés ellenõrzése és a megfelelõség megállapítása után a jelentkezõvel írásban közli a minõsítésre való jogosultságot, a jelentkezés elfogadását, illetve teendõit, valamint az igényelt minõsítési eljárásnak megfelelõ gyakorlati próbadarabok és hegesztõ-, illetve forraszanyagok, a WPS, illetve a BPS jellemzõit, a próbadarabok hegesztésére és vizsgálatára vonatkozó elõírásokat, továbbá az elméleti követelményeket, valamint a minõsítés és tanúsítás várható idõpontját és MHtE által számlázott díjat.
- A vizsgán való részvétel feltételei:
- betöltött 18. életév,
- 2 éves szakmai gyakorlatot igazoló munkáltatói igazolás fém- vagy mûanyagipari szakterületen
- a vizsgahelyen felvett munka és tûzvédelmi (fémhegesztéskor) oktatáson való részvétel,
- egészségügyi alkalmasság orvosi igazolása.
A minõsítési igény bejelentése a minõsítési hely által
A minõsítési igényt a minõsítési hely jelenti be a "Megrendelõ és értékelõ lap"-on
- MEU6_HT-02/1, MEU6_HT-02/2 nyomtatvány Minõsítési eljárásra
A minõsítést megelõzõen legalább 5 munkanappal - különleges, soron kívüli (de a költségeket növelõ) esetben 2 munkanappal - elõbb a Magyar Hegesztéstechnikai és Anyagvizsgálati Egyesülésnek (MHtE).
A megrendelõlap tartalmazza a minõsítéshez szükséges adatokat a MEU6_HT-02/1, MEU6_HT-02/2 nyomtatványon:
- a minõsítõ vizsga napját és kezdési idõpontját,
- a gyakorlati és az elméleti vizsga helyét,
- minõsítési eljárásonkénti bontásban a minõsítésre jelentkezõk azonosítási számmal ellátott nevét, születési helyét és idõpontját, személyi igazolványának számát, az elõírt feltételekre utaló nyilatkozatot,
- a vizsgadarabok varratvizsgálatát elvégzõ, az MHtE által jóváhagyott vizsgáló hely megnevezését,
- az igényelt kiterjesztéseket.
A megrendelõ laphoz mellékelni kell a gyakorlati rész alapjául szolgáló WPS , illetve BPS eredeti példányát, melyek ajánlott formáját a MEU6_HT-03/1, MEU6_HT-03/2, MEU6_HT-03/3, MEU6_HT-03/4 nyomtatványsorozat tartalmazza.
A minõsítés meghosszabbítása
- a MEU6_HT-07/1 formanyomtatványon történik az MSZ EN ISO 9606-1, MSZ EN ISO 14732, MSZ EN 13585, a MEU6_HT-07/2 az MSZ EN 13067 szerinti tanúsítványhoz.
A MINÕSÍTÉS LEFOLYTATÁSA
A vizsga csak az MHtE-nél, vagy általa szerzõdött helyen folytatható le.
A vizsga gyakorlati és elméleti részt tartalmaz. A vizsgarészek sorrendje szabadon választható.
A vizsgáztatónak a vizsga megkezdése elõtt ellenõrizni kell, hogy a szerzõdésben vállalt vizsgakörülmények adottak-e. Bármelyik feltétel nem teljesülése esetén a vizsga nem folytatható le.
A vizsgázgató megnyitja a vizsgát, ismerteti a vizsga elõírásait, menetét, idõfeltételeit, a Vizsgarendet, igazoltatja a Vizsgarend és az etikai szabályok tudomásulvételét.
Felhívja a vizsgázó figyelmét a munkavédelmi elõírások betartására és az etikus viselkedés fontosságára.
A hegesztõi/forrasztói vizsga gyakorlati része
A) A kijelölt idõpontban a minõsítésre jelentkezett és munkaképesen megjelent személyek jelenlétében a vizsgáztató:
- azonosítja a vizsgázókat a személyi igazolvány (nem magyar állampolgár esetében az útlevél) alapján,
- ellenõrzi a bemeneti feltételek teljesülését,
- ellenõrzi a vizsgadarabokba fémbélyegzõvel beütött azonosító szám, valamint a vizsgalapon feltüntetett név és sorszám egyezõségét,
- ellenõrzi a próbadarabok méreteinek, elõkészítésének megfelelõségét,
- minden egyes vizsgadarabot a vizsgázó azonosító száma mellett a vizsgáztató beütõ fémbélyegzõjének lenyomatával kell ellátni,
- meggyõzõdik a minõsítés elõtt a WPS, meglétérõl, ismeretérõl,
- anyagbizonylataik alapján ellenõrzi a WPS-ben szereplõ alap- és hegesztõ-, vagy forraszanyagok megfelelõségét,
A minõsítés alatt ellenõrzi:
- a WPS/BPS betartását,
- a WPS/BPS szerinti elsõ hegesztési varratsor (gyökvarrat) lehegesztése után a vizsgadarabot be kell mutatni a vizsgáztatónak, aki dönt a hegesztés továbbfolytathatóságáról, a javítás lehetõségérõl, vagy max. egy alkalommal egy újabb, beütött jelöléssel ellátott új vizsgadarab hegesztésérõl. Új vizsgadarabot csak nagyon különleges, a hegesztõtõl független ok (áramkimaradás, készülék meghibásodás, téves anyagválasztás stb.) miatt lehet engedélyezni. Ha a javítás, vagy az új darab hegesztés után olyan eredmény adódik, ami szerint a vizsgadarab további hegesztése céltalan, - a további ráfordítási költségek megtakarítása céljából – a minõsítés folyamatát eredménytelennek kell minõsíteni, le kell zárni és a kiértékelõ lapra a „nem felelt meg” eredményt kell rávezetni.
B) A készre hegesztett vizsgadarabokat a vizsgáztató átveszi, azokat szemrevételezéssel ellenõrzi, ennek eredményét a kiértékelõ lapon regisztrálja és aláírásával hitelesíti.
A hegesztõi minõsítés elméleti része
Az elméleti minõsítés írásbeli része az (anyagismereti, technológiai, biztonságtechnikai követelményeket tartalmazó) tesztlap vizsgáztató elõtt történõ kitöltése alapján történik.
A vizsgáztatónak ellenõriznie kell, hogy az alkalmazott minõsítõ vizsga tesztkérdései lapon ne legyenek a nyomdai kiviteltõl eltérõ jelölések, majd szétosztja a névre szóló tesztlapot és tájékoztatja a vizsgázókat a tesztlap kitöltési módjáról.
Az elméleti vizsgakérdések számát tartalmazó tesztlapon 20 tesztkérdés sorszáma található. A tesztkérdéseket tartalmazó lapokon a sorszámmal meghatározott sorszámmal meghatározott 20 kérdés és a lehetséges válaszok elolvasása után, a három lehetséges válaszból a hegesztõnek ki kell választania az általa helyesnek tartott egyetlen választ és ezt a tesztlapon a megfelelõ kockába be kell jelölni.
A vizsgáztatónak ügyelnie kell, hogy a vizsga során a vizsgázók egymás segítségét ne vegyék igénybe.
A 20 kérdésre történt válaszadás után a vizsgáztató – miután meggyõzõdött arról, hogy minden kérdésre született-e válasz, a „Megoldás és statisztikai lap” szükség szerinti felhasználásával megállapított helyes válaszokat összeszámolja és a helyes válaszok számát bejelöli. Amennyiben a helyes válaszok száma eléri a 14-et az elméleti vizsga megfelelõnek minõsül.
Ha a vizsga MEGFELELT, a tesztlapon a „nem felelt meg”- kockát jól láthatóan és egyértelmuen törölni kell, amennyiben viszont NEM FELELT MEG a „megfelelt”-kockát kell törölni. A vizsgáztató aláírja a Tesztlapokat.
A vizsgáztató, még az eredmények kihirdetése elõtt kitölteti minden vizsgázóval az „Elégedettségi felmérõ lap” c. nyomtatványt.
A vizsga a gyakorlati vizsgadarabok szemrevételezése és az elméleti vizsga eredményeinek kihirdetésével ér véget.
Az eredménytelen elméleti vizsgát követõen egy hónapon belül lefolytatható elméleti pótvizsga szabályai azonosak a leírtakkal.
További minõsítés alkalmával a tesztvizsga alól mentesül az, aki 6 hónapon belül az adott eljárásra vonatkozó érvényes tesztvizsgával rendelkezik.
A minõsítés iratai és a vizsgadarabok vizsgálata
Az elméleti és gyakorlati vizsga befejezése után a vizsgahely feladatai:
- a vonatkozó szabvány által elõírt varratvizsgálatok elvégeztetése, vagy elvégzése.
A vizsgálatokat, vagy akkreditált laboratórium, vagy az MHtE által jóváhagyott vizsgálóhely végezheti.
- sikeres minõsítés esetén az MHtE-tõl megkapott „Tanúsítvány” és WPS lap, valamint igény esetén a beütõ fémbélyegzõ átadása, vagy megküldése.
Fellebbezések a tanúsításra vonatkozó döntések ellen
A tanúsító testület a tanúsításra vonatkozó döntések elleni fellebbezéseket átveszi, kiértékeli és a kapcsolatos döntéseket meghozza.
A fellebbezés kezelésével kapcsolatos összes döntésért a tanúsító testület a felelõs.
A tanúsító testület biztosítja, hogy:
- minden fellebbezéssel konstruktív-, pártatlan módon és kellõ idõben foglalkozzanak,
- a fellebbezés benyújtása, kivizsgálása és a vonatkozó döntés ne eredményezzen diszkriminatív lépést a fellebbezõ féllel szemben,
- a fellebbezés kezelésének eljárása nyilvánosan elérhetõ legyen.
A fellebbezést írásban kell benyújtani személyesen, vagy tértivevénnyel postai úton a személyek tanúsítását végzõ testülethez, a Magyar Hegesztéstechnikai és Anyagvizsgálati Egyesülés, 1148 Budapest, Fogarasi út 10-14 címre.
A személyesen benyújtott fellebbezés esetén a titkárság dokumentáltan igazolja a fellebbezés átvételét a benyújtónak. A levélen beérkezõ fellebbezést a titkárság iktatja, tértivevény hiányában, azonnali válaszlevélben igazolja vissza a beérkezést.
A fellebbezésen szerepelnie kell a fellebbezést benyújtó személy olvasható nevének, aláírásának, érintettségének, levelezési címének és elérhetõségének.
A tanúsító testület felsõ vezetése a fellebbezés érintettségét a beérkezést követõ 5 munkanapon belül vizsgálja és a vizsgálat alapján dönt a fellebbezés kivizsgálásának jóváhagyásáról, elutasításáról, illetve szükség szerint pótlólagos információk bekérésérõl. A vizsgálat eredményérõl a tanúsító testület az igazgató által aláírt írásos dokumentumban értesíti a fellebbezõ felet.
A fellebbezés kivizsgálásának jóváhagyása esetén a felsõ vezetés 3 fõs „ad hoc” Fellebbezési Bizottságot jelöl ki a fellebbezésben közöltek elbírálására. A tanúsító testület biztosítja, hogy a fellebbezés kezelésében résztvevõ döntéshozó személyek függetlenek legyenek a fellebbezett döntést hozó személyektõl és ne legyenek érdekeltek az adott fellebbezéssel kapcsolatos döntés eredményében.
A kivizsgálás során Fellebbezési Bizottság tételesen ellenõrzi a tanúsítási döntés meghozatalának feltételeit, körülményeit és megalapozottságát. Szükség szerint kommunikál az érintett személyekkel.
A Fellebbezési Bizottság a kivizsgálás megállapításairól és eredményérõl jegyzõkönyvet vesz fel, melyet átad az igazgatónak.
A tanúsító testület a fellebbezés jóváhagyását követõen 30 napon belül hivatalosan lezárja. Amennyiben a kivizsgálás során új információk merülnek fel, a felsõ vezetés azonnal intézkedik az információk tartalmának megfelelõen. Ilyen esetekben a lezárási határidõ módosulhat.
A fellebbezéssel kapcsolatos fejleményekrõl és a végeredményrõl az igazgató tájékoztatja a fellebbezõ felet.
A tanúsító testület a fellebbezési eljárás hivatalos lezárásáról az igazgató által aláírt tértivevényes írásos értesítést küld a fellebbezõ fél részére.
A tanúsító testület minden fellebbezést regisztrál és a kapcsolódó dokumentumokat gyûjti. Ezen dokumentumok rendelkezésre állnak a késõbbi hasonló fellebbezések kivizsgálásához.
A tanúsító testület felsõ vezetése a fellebbezés lezárását követõen a fellebbezés kezelésével kapcsolatos információkat, megállapításokat feldolgozza, és szükség esetén meghatározza a kapcsolódó helyesbítõ- és megelõzõ intézkedéseket.
A fellebbezés kezelésével kapcsolatos információk a tanúsító testület információs lapján nyilvánosan elérhetõek.
Panaszok
A tanúsító testület a tanúsítási tevékenységekkel kapcsolatos panaszokat átveszi, kiértékeli és a velük kapcsolatos döntéseket meghozza.
A tanúsító testület biztosítja, hogy:
- minden panasszal konstruktívan, részrehajlás nélkül és kellõ idõben foglalkozzanak,
- a felek tisztességes és egyenlõ kezelését,
- a panasz kezelésének eljárása nyilvánosan elérhetõ legyen.
A tanúsító testület, írásban benyújtott, olvasható névvel és aláírással ellátott panaszt fogad be.
A személyesen benyújtott panasz esetén a titkárság dokumentáltan igazolja a panasz átvételét a benyújtónak. A levélen beérkezõ panaszt a titkárság iktatja, azonnali válaszlevélben igazolja vissza a beérkezést.
A panasz átvételekor a tanúsító testület felsõ vezetése lehetõ legrövidebb idõn belül dönt arról, hogy a panasz olyan tanúsítási tevékenységekre vonatkozik-e, amelyekért a tanúsító testület a felelõs.
A döntéshez szükséges minden információ összegyûjtéséért és ellenõrzéséért az igazgató helyettes a felelõs.
A megerõsítõ, illetve elutasító döntésrõl az igazgató helyettes által aláírt írásos dokumentumban értesíti a tanúsító testület a panaszos felet.
A panasz jóváhagyása esetén a panasz kezelését az igazgató helyettes tervezi meg és felügyeli annak végrehajtását.
A panaszos féllel közlendõ döntés meghozatalába vagy felülvizsgálatába és jóváhagyásába az igazgató helyettes olyan személyeket von be, akik korábban nem voltak kapcsolatban a panasz tárgyával.
A panaszok kivizsgálási folyamatának, nyomon követésének dokumentáltságáért az igazgató helyettes a felelõs.
Egy tanúsított személlyel kapcsolatos panaszt a tanúsító testületnek az egyértelmû bizonyítottságot követõen azonnal közölni kell.
A tanúsító testület a panasz megerõsítését követõen annak kezelését 30 napon belül lezárja. A tanúsító testület a panaszkezelési eljárás hivatalos lezárásáról az igazgató helyettes által aláírt írásos értesítést küld a panaszos fél részére.
Amennyiben a panaszos fél a panaszkezelés végeredményét nem fogadja el ismételt panasszal élhet, indokolva a panaszkezelés végeredményének elutasítását. Az ismételt panasz kivizsgálásába a tanúsító testület a panasz jellegének megfelelõ Rendszer Bizottságot von be. Az ismételt panasz kivizsgálásának lezárását a tanúsító testület a maga részérõl véglegesnek tekinti.
A panasz kezelésével kapcsolatos fejleményekrõl és a kezelés végeredményrõl az igazgató helyettes tájékoztatja a panaszos felet.
A tanúsító testület minden panaszt regisztrál és a panaszos félre és a panasz tárgyára vonatkozó dokumentumokat gyûjti. Ezen dokumentumokra a titoktartási követelményeket kell alkalmazni, a kézikönyv 7.3 fejezetében rögzítettek szerint.
A tanúsító testület felsõ vezetése a panasz kezelésének lezárását követõen a panasszal kapcsolatos információkat feldolgozza, és szükség esetén meghatározza a kapcsolódó helyesbítõ- és megelõzõ intézkedéseket.
A panasz kezelésével kapcsolatos információk a tanúsító testület információs lapján nyilvánosan elérhetõek.
Az MHtE tájékoztatási kötelezettsége:
Egy adott tanúsított személy érvényes tanúsításáról információt vagy megerõsítést kaphat az információt kérõ, ha dokumentáltan (levél, e-mail) kérelemben rögzíti az adott tanúsítás adatait és a kérelem tárgyát, okát.
A kérelmet az MHtE címére (Magyar Hegesztéstechnikai és Anyagvizsgálati Egyesülés 1149 Budapest, Mogyoródi út 32., az Igazgató részére mhte@mhte.hu) kell benyújtani.
Letölthetõ dokumentumok:
Hegesztõ, illetve keményforrasztó személy(ek) minõsítési és tanúsítási eljárására
Mûanyaghegesztõ személy(ek) minõsítési és tanúsítási eljárására
az MSZ EN ISO 9606-1 szerinti minõsítéshez
az MSZ EN ISO 14732 szerinti minõsítéshez
Keményforrasztók MSZ EN 13585 szerinti minősítéséhez
az MSZ EN 13067 szerinti minõsítéshez
Hegesztõi, forrasztói, hegesztõgép-kezelõi, illetve beállítói tanúsítás érvényességének meghosszabbítása
Mûanyaghegesztõi tanúsítás érvényességének meghosszabbítása